, ,

Jak často kontrolovat elektromotor?

Během provozu si každý elektromotor občas vyžaduje určitou pozornost. Víte, jak často je vhodné kontrolovat elektromotor a kdy mu věnovat zvýšenou pozornost? Ve VYBO Electric nám záleží na tom, aby vám elektromotory v provozu fungovaly dlouho a bez jakýchkoliv problémů.

Pokud se vám již podařilo v rámci vašeho provozu uvést elektromotor do chodu, možná si kladete otázku, jak často byste ho měli kontrolovat, abyste něco nezanedbali. Samozřejmě, elektromotoru je třeba věnovat pozornost vždy, pokud se jeho účinnost sníží, začne se přehřívat, případně začne vibrovat více než standardně. Jak často však kontrolovat elektromotor tehdy, pokud funguje správně?

Pravidelnou kontrolu elektromotoru se nevyplatí zanedbávat

Na tuto jednoduchou otázku bohužel neexistuje univerzální jednoduchá odpověď. Vždy záleží totiž na několika faktorech, počínaje doporučeními výrobce elektromotoru až po prostředí, ve kterém je elektromotor provozován. Právě způsob a místo provozu je pro určení frekvence preventivních kontrol velmi důležitým faktorem.

elektromotor DC

Frekvenci kontrol je třeba naplánovat především podle prostředí. Hovoříme například o nenáročné provozu v čistém prostředí bez nadměrné prašnosti či nebezpečí výbuchu, pak bude stačit kontrola například i jednou za tři měsíce. Frekvenci kontrol jednou za tři měsíce však určitě netřeba považovat za univerzální, tentokrát si pojďme po příklad do provozu na zpracování dřeva.

V provozech dřevařského průmyslu si elektromotor určitě vyžaduje častější kontrolu, v některých případech klidně i po každé pracovní směně. Je důležité uvědomit si, že elektromotory se v prašném prostředí mohou nadměrně zanášet, v důsledku čehož funguje méně efektivně jejich chlazení a případné zanedbání kontrol a následné údržby může životnost elektromotor citelně zkrátit.

Se správným nastavením inspekčních intervalů pro váš elektromotor vám samozřejmě ve VYBO Electric velmi rád pomůže náš tým odborníků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *