, ,

Jednofázový elektromotor s kondenzátorom

VYBO Electric

Tento elektro motor je podobný trojfázovému motoru s tým rozdielom, že má na svojom statore posunuté iba dva vinutia (a-a ′ a b-b ′) posunuté o 90 ° od seba. Vinutie a-a ′ je pripojené priamo k jednofázovému napájaniu. Na štartovanie je vinutie b-b ′ (bežne nazývané pomocné vinutie) pripojené cez kondenzátor (zariadenie, ktoré ukladá elektrický náboj) k rovnakému napájaniu.

Kondenzátor má za následok, že prúd vstupujúci do vinutia b-b ′ vedie prúd v a-a ′ približne o 90 ° alebo jednu štvrtinu cyklu, pričom rotor je v kľude. Takto sú vytvorené rotujúce pole a štartovací moment. Pretože sa otáčky elektromotora približujú k menovitej hodnote, nie je už potrebné budenie pomocného vinutia na udržanie rotujúceho poľa. Prúdy vytvárané v tyčí rotora s vretenovou klietkou, keď prechádzajú vinutím a-a ′, sa pri otáčaní okolo vinutia b-b ′ udržujú s nepatrnou zmenou.

Rotor môže pokračovať vo vytváraní rotujúceho poľa s iba vinutím a-a-pripojeným. Vinutie bb ′ sa zvyčajne odpojí pomocou odstredivého spínača, ktorý sa otvorí, keď je rýchlosť okolo 80% menovitej hodnoty. Výkonové charakteristiky týchto indukčných motorov s kondenzačným štartom sú zvyčajne obmedzené na približne 2 kilowatty pre 120-voltové napájanie a 10 kilowattov pre 230-voltové napájanie z dôvodu obmedzení poklesu napätia v napájacích vedeniach, ktoré by sa inak vyskytli pri spustení.

elektro motor s brzdou
Elektro motor s brzdou

Typické hodnoty synchrónnej rýchlosti pri dodávke 60 hertzov sú 1 800 alebo 1 200 otáčok za minútu pre štvor  a šesťpólové elektromotory. Motory s nižšou rýchlosťou môžu byť konštruované s viacerými pólmi, ale sú menej časté. Účinnosť elektromotora môže byť trocha zvýšená a prúdový prúd môže byť znížený použitím dvoch kondenzátorov, z ktorých iba jeden je vyvedený z okruhu (pomocou kábla).

Pri dosiahnutí menovitých otáčok.

Zostávajúci kondenzátor pokračuje v dodávaní predradeného prúdu do fázy b-b ‚, pričom sa približuje dvojfázovému napájaniu. Toto usporiadanie je známe ako kondenzátorový motor. Kondenzátorové indukčné elektromotory sú široko používané v náročných aplikáciách vyžadujúcich vysoký štartovací moment. Príkladmi sú chladiace kompresory, čerpadlá a dopravníky.

Neviete si poradiť s výberom správneho elektromotora? Neváhajte a opýtajte sa nás na všetko!  Radi Vám poradíme. Vybo electric, špecialista na elektroniku!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *