,

Pomôžeme vám vybrať pozemok pre váš nízkoenergetický dom

Základom kvalitného bývania je rozhodne aj výber pozemku, ktorému treba venovať náležitú pozornosť. Každý má iné preferencie aj požiadavky, prípadne iné finančné možnosti. Prinášame vám však niekoľko faktorov, nad ktorými sa pred kúpou môžete zamyslieť.

1. Lokalita pozemku

Viete či chcete bývať bližšie k rušnejšiemu mestu alebo vám vyhovuje skôr pokojnejšia dedina? V prvom prípade bude pozemok drahší, čím ste ďalej od mesta, cena je dostupnejšia. V meste je vždy lepšia a dostupnejšia občianska vybavenosť ako sú obchody, školy, polikliniky, úrady alebo mestká doprava. Mesto je rušnejšie, ale aj tu nájdete pokojné a nerušené lokality s prístupom do prírody. V dedinách býva zvyčajne charakter bývania pokojnejší, prostredie je uzavretejšie a ľudia sa viac poznajú. Čo sa týka občianskej vybavenosti na dedinách, je to lepšie ako v minulosti a určite si nakúpite či zájdete na poštu. Školy nie sú samozrejmosťou, ale vo väčších dedinách majú aj tie. Doprava je však obmedzenejšia a nie tak často frekventovaná ako v meste.

Pri voľbe lokality si vždy overte, či pozemok nebudú degradovať faktory, ktoré by vám možno mohli vadiť. Napríklad železnica, diaľnica, hospodárske stavby alebo iné rušivé prvky. Najlepšie sú samozrejme parcely vyhradené podľa územných plánov len na bývanie. Informujte sa, ako sú na tom vedľajšie pozemky, prípadne čo sa plánuje v okolí stavať do budúcna.

energeticky drevodom
Nízkoenergetický rodinný dom

2. Veľkosť, orientácia, svahovitosť pozemku

Najpredávanejšie pozemkové parcely sú s rozlohou cca 500 – 600 m2, ktoré poskytnú pohodlné bývanie aj s miestom pre záhradu, záhradé posedenie, či bazén. Výber veľkosti pozemku však závisí aj od zastavanej plochy vášho domu. Je rozdiel, ak budete stavať malý dom s plochou 50 m2 alebo dom s plochou 200 m2. Ak máte už pripravený projekt, výber bude pre vás jednoduchší. Najväčší pozor si dávajte na hladinu spodnej vody, aby vám nezatopilo pivnicu, takisto na skalnatosť podložia, čo navyšuje realizačné náklady. Svahovitý pozemok môže byť zaujímavý pre atypické dizajnové riešenia priestoru domu i záhrady, ale realizácia aj náklady budú tiež náročnejšie.

Pri výbere sa sústreďte aj na to, aby ste mali optimálne oslnenie. Ideálne je, keď na južnej slnečnej strane sú umiestnené obytné miestnosti  alebo terasy. Nízkoenergetický dom dokáže vo zvýšenej miere zúžitkovať získané teplo zo slnečnej energie. V neposlednom rade, si zistite aj prístupy na napojenie na inžinierske siete, takisto prístup na vybraný pozemok, aby sa náhodou nestalo, že bude viesť cez súkromnú parcelu.

Ak potrebujete pomôcť s výberom vhodného pozemku, na našom trhu sú dostupné aj stavebné spoločnosti, ktoré vám pomôžu vybrať pozemok a zároveň postavia dom, alebo vám predajú už hotovú novostavbu. Montované nízkoenergetické domy aj s pozemkom od Bývanie Slovensko – rodinné domy s.r.o.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *