,

Prečo sa okná rosia a čo rosenie spôsobuje? Odstránenie plesní Bardejov

Kde a ako vzniká dôvod k výskytu plesne. Ako týmto javom predchádzať a ako odstrániť pleseň. Hlavnou príčinou je vlhkosť. Pri starých klasických oknách dochádzalo k pasívnemu vetraniu medzi netesniacim rámom a krídlom. Teplý vzduch je schopný udržať väčšie množstvo vlhkosti ako studený vzduch. Akonáhle sa teplý vzduch dostane k chladnejšiemu predmetu, ochladí sa a nadbytočná vlhkosť sa vyzráža. To sa dalo pozorovať predovšetkým v zimnom období, kedy mráz maľoval kvety na skle.

Pri nových typoch okien…

Pri nových typoch okien zabúdame na dôležitú vec, teda na ich tesnosť. Plastové okná s izolačnými dvojsklami sú mnohonásobne tesnejšie, než staré okná. Preto už byty nie sú ako predtým trvalo a nedobrovoľne vetrané. Teraz musíme vetracie procesy prispôsobiť týmto novým podmienkam. Vodné pary produkované dýchaním, varením, zalievaním rastlín, umývaním a sušením bielizne negatívne ovplyvňujú relatívnu vlhkosť v byte.

Len v spánku človek vydýcha za noc až liter tekutín. Zvýšenú vlhkosť môžeme pozorovať predovšetkým v jeseni. Nesprávne vetranie môže spôsobovať tvorbu plesní v bytoch. Navlhnuté obvodové steny alebo pretekajúcej stropy zvyšujú vlhkosť v byte. Preto je nutné najprv odstrániť príčinu vzniku vlhkosti, pretože aj keď dodržiavame pravidlá správneho vetrania, plesne sa budú neustále vytvárať.

To isté platí pre novostavby. Rýchla realizácia a ukončenie výstavby s uzavretím objektu kvalitnými oknami spôsobujú zvýšenie vlhkosti v stavbe, ktorá zapríčiňuje vysokú vlhkosť v interiéri s plastovými oknami. Vlhkosť môžeme znížiť pravidelným vetraním, tým zamedzíme vzniku plesní. Ak sa začne vytvárať kondenzácia v miestnosti, sú na vine dva faktory: nízka teplota vzduchu a vysoká vlhkost.

V celkovej konštrukcii stavby okno zabezpečuje niekoľko funkcií, či už je to presvetlenie miestnosti slnečným žiarením alebo kontakt s okolím. Tiež sa stáva bežným prostriedkom na prívod čerstvého vzduchu do miestností. Na druhej strane je aj cestou, ktorou sa opotrebovaného a vlhkého vzduchu zbavujeme. Pretože sú tepelno-technické parametre týchto konštrukcií horšie, dochádza k deformácií tepelného poľa, čo sa prejavuje vyššími tepleným stratami a značnému ochladzovaniu plôch. To vedie ku kondenzácii (rosenie) vodnej pary na samotných oknách alebo v ich okolí.

Z tohto pohľadu je práve vlhkosť v obytnom priestore potrebné venovať náležitú pozornosť. Voda sa vyskytuje v rôznych formách. Najškodlivejšie pre okná je vo forme vodnej pary, hoci ju nevidíme ihneď, ale až po jej skondenzovaní. Práve vodná para a následný kondenzát môžu spôsobovať značné škody.

Vlhkosť, ktorá sa v obytných priestoroch nachádza…

Vlhkosť, ktorá sa v obytných priestoroch nachádza, môže byť technologická alebo vzniknutá užívaním priestorov. Technologická vlhkosť je tá, ktorá pochádza z mokrých procesov zo stavby domu. Je to voda z betónu, omietok, náterov atď. Tá sa zo stavby uvoľní väčšinou v priebehu prvého roka.

Vlhkosť z užívania sa v priestoroch tvorí nepretržite, zdrojmi tejto vlhkosti sú varenie, sprchovanie, pranie, sušenie bielizne, izbové rastliny a akvária. Tejto vlhkosti je tiež nutné venovať značnú pozornosť. Najčastejším následkom vlhkosti sú totiž plesne.

Prvým príznakom nadmernej vlhkosti v miestnosti je kondenzovaniu vodnej pary (rosenie skiel). Väčší rozsah zarosenia okien signalizuje vysokú interiérovú vlhkosť a začína dochádzať k stekaniu kondenzátu na lištu a z nej na parapet. Dlhodobé pôsobenie vlhkosti škodí ako oknám, tak i celkovému vnútornému vybaveniu (nábytku, textíliám). So zvýšenou vlhkosťou je možné sa stretnúť predovšetkým v kuchyni, kúpeľni a spálni.

Kto chce žiť v zdravom a čistom prostredí, musí mať neustále pod kontrolou vetranie a vlhkosť. Vetranie si musíte zabezpečiť sami, s vlhkosťou vám môže pomôcť A SERVIS LIPKA, s.r.o., Ako odstrániť plesne z drevených povrchov?

K tomuto účelu poskytuje skvelý LSG ochranný náter, ktorého vlastnosti si poradia s vlhkosťou. Náter ochráni natretú plochu pred prenikajúce vlhkosťou. Neprepustí ju do ošetreného povrchu.

Ak máte problém s výskytom plesní, môžu vám technici A SERVISU pred nanesením náteru pomôcť aj s odstránením plesne. Pretože plesne sa rýchlo šíria ďalej aj z tých najmenších zárodkov, dávajú si technici záležať, aby likvidáciu vykonali v najväčšom možnom rozsahu.

Začínajú s mechanickou likvidáciou plesne na mokro, nanesú na nej kvalitnú kyslú chémiu a kefou stierajú pleseň z povrchu. Ošetrené miesta riadne vydezinfikujú LSG – D dezinfekciou.

Potom je nutné sa vysporiadať s plesňovými zárodkami. Tie najprv vysajú priemyselným vysávačom zo stien, podláh i predmetov v miestnosti. Voľné spory, ktoré by sa v priestore mohli ešte vyskytovať, definitívne zlikvidujú nanesením LSG – D dezinfekcia na všetky horizontálne plochy.

Priestor, v ktorom boli týmto precíznym postupom plesne odstránené a aplikoval sa LSG náter, už na seba vlhkosť a plesne viazať nebude.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *